Web Sitesi Fiyatları Nedir?
Fiyatlar Arasındaki Farkın Nedenleri

Günümüzde birçok yöntemle web sitesi oluşturmak mümkün. Bunların başında wordpress gibi hazır altyapılar üzerine sistemler kurmak ya da sıfırdan yeni bir yazılımla siteler oluşturmak gelir. WordPress gibi hazır altyapılar üzerine tasarımlar çok daha pratik ve ekonomiktir. Ancak sıfırdan bir yazılımın hem zorluk derecesi hem de maliyeti yüksektir.

Türkiye’de web tasarım sektörü henüz belirli bir düzene oturmadığı ve hiçbir kurum veya kuruluş tarafından denetlenmediği için hem fiyatlar hem de hizmetler arasında çok ciddi uçurumlar var. Bu işi kısa yoldan para kazanma yöntemi olarak görenler ve geçici olarak para kazanma yolu sayanlar maalesef ki sektöre çok ciddi zararlar vermişler ve milyonlarca mağdurdan oluşan bir yapılanmanın mimarı olmuşlardır.

Birçok yerden teklif aldım. Fiyat aralığı çok geniş.
Hangisini tercih etmem lazım?

Burada çok basit bir matematik işlemi yeterli olacaktır. Örneğin 5 farklı fiyat teklifi aldınız. Fiyatlar TL cinsinden sırayla 500- 900- 1200- 1500 – 2200 olsun. Göreceğiniz üzere burada 500 ve 2200 sayıları oldukça anormal sayılardır. Bu ikisini otomatikman elemeniz ve görüşmelerinizi sonlandırmanız gerekir. Geriye kalan 3 fiyatı verenlerse muhtemelen benzer işleri yapacaklardır. Burada gözünüz direkt olarak ucuza kaymamalı. Görüşmelerinizde sizin içinize hangisi daha çok sinerse, referanslarından da emin olduğunuz o firmayı/freelanceri tercih edin.

Ucuz web sitesi tasarımı yaptırmalı mıyım?

Ucuz web sitesi yapan kişiler (tasarım yapmazlar aslında) genelde bu işi kısa vadeli bir meslek olarak gören ve günü kurtarma mantığıyla yaşayarak bu mantığı işlerine de yansıtan bireylerdir. Kurumsal firmalarda da durum şöyledir: Firmalar hazırladıkları panelleri size sunarlar, siz de onların yazılımları dahilinde kendi tasarımlarınızı yaparsınız veya hazır şablonları sitenize yüklerler gerekli kısımları kendinize göre entegre edersiniz. Ancak bu entegre işlemi müşterilerin sandığı kadar kolay olmamakta, satın aldıktan sonra da iş işten geçmiş olmaktadır. Ayrıca Google SEO açısından da sağlıklı olmadığı için bir nevi web site sahibi olmanızın da bir anlamı kalmamaktadır.

• Ucuz web sitesi yapanlar tekdüze ve her yerde karşınıza çıkabilecek basit ve inovasyondan bir hayli uzak tasarımları size sunarlar. ( Yok yüksek ihtimalle kullanılan tasarımlar da replikadır.)

• Ucuz web sitesi yapan kişileri çok rahatlıkla, kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. Ancak tekrar o kişileri iş bittikten sonra bir daha bulmanız pek mümkün olmayacaktır.

• Ucuz web sitesi yapan kişilerin iddiaları hep yüksektir. Sizi Google’da en üst noktaya çıkaracaklarını söylerler, yıllık aidat vs. almayacaklarını da belirtirler. Hizmetleri son derece kusursuzdur.

• Ucuz web sitesi yapan kişilerle konuşurken bir bakmışsınız ki Renault fiyatına son model Mercedes alma fırsatı yakalamışsınız. Ne büyük bir şans ama, sizin adınıza!

• Ucuz web sitesi yapan kişiler domainleri kendi üzerlerine alırlar. Böylece yıllık aidat ücreti zamanınız geldiğinde (eğer siteniz bu zamana kadar patlamadıysa çok şanslısınızdır) sizden 10-15 dolar gibi makul bir ücret yerine onlarca hatta yüzlerce dolar talep ederler. Talebi reddediğiniz taktirde web siteniz çöpe gider.

Ucuz web sitesi yapan kişiler crackli yani lisansı olmayan, virüslü yazılım kullanırlar. Günümüzde dolar kurunu da hesaba kattığımızda lisanslı bir web tasarımın kişilere maliyeti ortalama 400-500 TL’dir. 1000 lira altına web tasarımı yapıp da orijinal yazılım kullandığını söyleyen kişi, yarın size 2 kere 2’nin 37 olduğunu da iddia ederse şaşırmayın. Crackli yazılımla siteniz siz farkında olmadan cinsel veya yasa dışı bahis içerikleriyle donatılabilir. BTK’dan engel ve soruşturma yemeniz yalnızca birkaç saat sürecektir.

Sadede gelecek olursak…
Web tasarım fiyatları nedir? Neye göre belirlenir?

2019 yılı itibariyle, dolar kurunun da 5-6 TL arası olduğu gerçeğini de göz önüne alırsak ortalama bir kurumsal web tasarımın fiyatı 1200-2000 arasında değişmektedir.

Web tasarım fiyatlarını etkileyen en önemli faktör, site içinde yer alacak olan sayfa sayısıdır. İkinci faktörse siteye girilecek olan ürün veya hizmetlerin sayısıdır. Çünkü bu sayılar tasarımcının o işe ne kadar vakit ayıracağını belirler. Yani bu da bizi şu sonuca götürür : “ Web sitesinin fiyatını, tasarımcının o işe ayıracağı zamanın miktarı belirler.”

KAMPANYALI PAKETLER & FİYATLAR