Web Tasarım Sektörünün İçler Acısı Durumu
Sahtekarlardan Nasıl Korunursunuz?

Türkiye’de web tasarım sektörü henüz belirli bir düzene oturmadığı ve hiçbir kurum veya kuruluş tarafından denetlenmediği için hem fiyatlar hem de hizmetler arasında çok ciddi uçurumlar var. Bu işi kısa yoldan para kazanma yöntemi olarak görenler ve geçici olarak para kazanma yolu sayanlar maalesef ki sektöre çok ciddi zararlar vermişler ve yüz binlerce mağdurdan oluşan bir yapılanmanın mimarı olmuşlardır.

İşin en kötü tarafıysa; bu kişi veya kurumlar azınlık değil, çoğunluk konumunda. Türkiye’de her 5 web tasarım hizmetinden yalnızca 1’i memnun edici şekilde sonuçlanıyor. Geriye kalan 5’de 4’lük dilimdeyse birçok proje daha tamamlanamadan, gerçek mesleği web tasarımcılık olmayan kişi veya kurumlarca her yıl milyonlarca lira hiç ediliyor.

Ucuz web sitesi tasarımı yaptırmalı mıyım?

Ucuz web sitesi yapan kişiler  genelde bu işi kısa vadeli bir meslek olarak gören ve günü kurtarma mantığıyla yaşayarak bu mantığı işlerine de yansıtan bireylerdir. Kurumsal firmalarda da durum şöyledir: Firmalar hazırladıkları panelleri size sunarlar, siz de onların yazılımları dahilinde kendi tasarımlarınızı yaparsınız veya hazır şablonları sitenize yüklerler gerekli kısımları kendinize göre entegre edersiniz. Ancak bu entegre işlemi müşterilerin sandığı kadar kolay olmamakta, satın aldıktan sonra da iş işten geçmektedir. Ayrıca Google SEO açısından da sağlıklı olmadığı için bir nevi web site sahibi olmanızın da bir anlamı kalmamaktadır.

• Ucuz web sitesi yapanlar tekdüze ve her yerde karşınıza çıkabilecek basit ve inovasyondan bir hayli uzak tasarımları size sunarlar. ( Yok yüksek ihtimalle kullanılan tasarımlar da replikadır.)

• Ucuz web sitesi yapan kişileri çok rahatlıkla, kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. Ancak  o kişileri iş bittikten sonra bir daha bulmanız pek mümkün olmayacaktır.

• Ucuz web sitesi yapan kişilerin iddiaları hep yüksektir. Sizi Google’da en üst noktaya çıkaracaklarını söylerler, yıllık aidat vs. almayacaklarını da belirtirler. Hizmetleri son derece kusursuzdur.

• Ucuz web sitesi yapan kişilerle konuşurken bir bakmışsınız ki Renault fiyatına son model Mercedes alma fırsatı yakalamışsınız. Ne büyük bir şans ama, sizin adınıza!

• Ucuz web sitesi yapan kişiler domainleri kendi üzerlerine alırlar. Böylece yıllık aidat ücreti zamanınız geldiğinde (eğer siteniz bu zamana kadar patlamadıysa çok şanslısınızdır) sizden 10-15 dolar gibi makul bir ücret yerine onlarca hatta yüzlerce dolar talep ederler. Talebi reddediğiniz taktirde web siteniz çöpe gider.

Ucuz web sitesi yapan kişiler crackli yani lisansı olmayan, virüslü yazılım kullanırlar. Günümüzde dolar kurunu da hesaba kattığımızda lisanslı bir web tasarımın tasarımcıya maliyeti ortalama 400-500 TL’dir. 1000 lira altına web tasarımı yapıp da orijinal yazılım kullandığını söyleyen kişi, yarın size 2 kere 2’nin 37 olduğunu da iddia ederse şaşırmayın. Crackli yazılımla siteniz siz farkında olmadan cinsel veya yasa dışı bahis içerikleriyle donatılabilir. BTK’dan engel ve soruşturma yemeniz yalnızca birkaç saat sürecektir.

Sadede gelecek olursak…
Web tasarım fiyatları nedir? Neye göre belirlenir?

2019 yılı itibariyle, dolar kurunun da 5-6 TL arası olduğu gerçeğini de göz önüne alırsak ortalama bir kurumsal web tasarımın fiyatı 1200-2000 arasında değişmektedir.

Web tasarım fiyatlarını etkileyen en önemli faktör, site içinde yer alacak olan sayfa sayısıdır. İkinci faktörse siteye girilecek olan ürün veya hizmetlerin sayısıdır. Çünkü bu sayılar tasarımcının o işe ne kadar vakit ayıracağını belirler. Yani bu da bizi şu sonuca götürür : “ Web sitesinin fiyatını, tasarımcının o işe ayıracağı zamanın miktarı belirler.”

İndirimli Web Tasarım Paketleri
2019-01-17T19:30:27+00:00

Hızlı İletişim

0 (212) 909 96 80

WhatsApp Tıkla Konuş

info@tastek.net