Sitemi kurumsal firmaya mı yoksa Freelancer’a mı yaptırmalıyım?

Web tasarım sektöründe, Türkiye’de yine en muallakta olan konulardan birisi de budur.

“Web sitesi fiyatları” yazımızda da bahsettiğimiz üzere, bu sektörü denetleyen veya düzenleyen hiçbir sistem mevcut olmadığı için “kurumsal firmalar her zaman daha iyidir” demek bazen yanıltıcı olmaktadır. Çünkü öylesine çeşitli durumlar var ki… Türkiye’de dolandırıcı diye tabir edeceğimiz web tasarımcıların çoğu freelancerdır. Ancak başka bir gerçek de, Türkiye’de en iyi tasarımlar da freelancerlardır. Kurumsal firmaların çoğu fatura keser, sözleşme imzalar. Ancak memnuniyetsiz iş yapan kurumsal firmaların sayısı hiç de az değildir. Ayrıca bazı firmalar sizi maddi açıdan ciddi anlamda kıskaçlarına alırlar.

O yüzden freelancer mı yoksa kurumsal mı çalışmalıyım sorusunun kesin bir yanıtı yok.

Buradaki en önemli husus kişi veya kurumların referans işlerini sorgulamaktır. Yani size sundukları referans işlerin gerçekten o kişi veya kurumlara mı ait olduklarını sorgulamanız lazım. Çünkü birçok kişi ve kurum kendisine ait olmayan işleri kendilerine aitmiş gibi gösteriyorlar ve bu durum oldukça yaygın.

Bu durumun önüne geçmek için genelde referans sitelerin en altında, küçük bir yazı şeklinde web tasarım firmalarının imzası olur. ( Bu imza her sayfada olmak zorunda değildir, örneğin biz çoğu sitede tasarımı zedelememek adına, yalnızca “İletişim” sayfasında bu imzayı kullanıyoruz. Firmaların buna benzer tutumları olabilir.) Referans gösterilen bir sitede bu imzalar hiçbir sayfada yoksa o referansın o firma için yalan olma olasılığı çok yüksektir.

Referanslarla İletişim!

Mümkün olduğunda bahsi geçen referanslarla iletişime geçerek firmayı/freelanceri o hizmeti alanlara sorun. Bu çok ama çok önemli bir konudur.

Firma veya kişi isimlerini belirterek bu hizmetlerin onlara ait olup olmadıklarını doğrulayın, hizmetten ne derece memnun kaldıklarını da sormayı unutmayın. Eğer bahsi geçen referansların yanıltıcı olduğundan şüphelenirseniz hiçbir şekilde bu firma veya freelancerle iletişime devam etmeyin.

Türkiye’de orijinal yazılım kullanım oranı çok düşük!

Ayrıca çalışacağınız kişilere kullanılan yazılımların orijinal olup olmayacağını sorun. Hiçbir site tasarımcısı “crackli yani replika yazılım kullanıyorum” demez. Ancak şu bir gerçektir ki Türkiye’de replika yazılım kullananların oranı %90’dır. Web tasarım sektöründeki bu denli memnuniyetsizlik ve yetersizlik seviyelerine ulaşmasındaki en büyük etken de budur.

Replika yazılımlarla siteniz yapıldığında sitenizin bir süre sonra cinsel ve yasadışı bahis içerikleri gibi birçok içerikle donatılacağını unutmayın. Böyle bir durum olduğunda bundan bihaber olacağınızı da aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bu kötü niyetli yazılımlar günümüzde o denli gelişti ki, siteye sık sık girenlerin (sizin veya tasarımcınızın) ip adreslerini kaydederek bu adreslerden girişlerde virüsler pasif oluyor. Yani siz hiçbir sorun yokmuş gibi görseniz de aslında birçok ziyaretçi sitenizde bahsi geçen içerikleri görüyor. İşin daha da kötüsü, BTK çok kısa zamanda sitenize erişimi ömür boyu yasaklıyor ve bu içeriklerden ötürü hakkınızda soruşturma başlatıyor.

Türkiye’de bu gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu yüzden bir web tasarımcıyla anlaşmadan önce firmayı veya freelanceri bolca araştırın, referanslarını aramaktan çekinmeyin.

TASTEK

Yatırımlarımızı yalnızca maddi alanlarda yapmıyor, her geçen zaman diliminde üstüne koya koya kendimizi geliştirerek, inovasyonla çizilmiş sınırlarımızın dışına çıkmadan %100 müşteri memnuniyeti hedefiyle işimizi bilerek, isteyerek ve severek yapıyoruz.

Tastek İletişim

0 (551) 194 80 79 
0 (212) 909 96 80
WhatsApp | Tıkla Konuş

info@tastek.net

Sizi Arayalım!

KAMPANYALI PAKETLER & FİYATLAR